Odebírat
|
|
Obrázek 'xyz kdyzjevedro'
(mi0) RP (28.6.2026 14:01)
|
reagovat
|
@Mem: jo, to je asi jediná "nevýhoda" - že taháš z venku přes chladič teplejší vzduch, tj. chladíš výměník 35°C vzduchem a ne 25°C. Ale ve finále, i když máš o něco horší koeficient, je to neporovnatelné. Předpokládám, že na netu nalezneš schémy pro 3D tisk adaptérů na takovou klimatizaci, ať si uděláš 2-hadicový variant.
Druhá nevýhoda je vlastně i to, že teď musíš občas vyvětrat ten vydýchaný vzduch |
|
|
Obrázek 'xyz kdyzjevedro'
(Mem) RP (28.6.2026 13:17)
|
reagovat
|
mi0: Jasný, chápu. Rozdíl je v tom, že ten nasávaný vzduch dostáváš rovnou do jednotky a ne z místnosti. A zatímco z místnosti bys ho dostal naředěný a chladnější, tak zvenku ho dostáváš maximálně horký, ale zase přímo do místnosti netaháš podtlakem teplo. Teď mám chuť si hadici na nasávání vyrobit a porovnat výsledek. |
|
|
Obrázek 'xyz kdyzjevedro'
(Greywolf) R (28.6.2026 12:37)
|
reagovat
|
|
Z tej mojej (podobnej ako táto, lacný Sencor) som teraz ešte nevylieval, nesvietila kontrolka. V prevádzke pár hodín denne (2-5) teraz keď prišli tieto trópy, koľko je to - necelý týždeň? Tuším k tomu bola aj hadička na odtok kondenzátu hneď do externej nádoby, ale tak nebudem mať zbytočne vedľa klímy ešte vedro s vodou. |
|
|
Obrázek 'xyz kdyzjevedro'
(cok) R (28.6.2026 12:29)
|
reagovat
|
|
Ako často z toho vylievaš vodu? |
|
|
Obrázek 'xyz kdyzjevedro'
(Greywolf) R (28.6.2026 12:25)
|
reagovat
|
|
@cok súhlasím. So všetkým. |
|
|
Obrázek 'xyz kdyzjevedro'
(cok) R (28.6.2026 12:19)
|
reagovat
|
|
Chválim, multisplit to nie je, ale poslúži. Pri nákupe týchto dočasných hračiek by však každý mal počítať s tým, že v našich životoch sa normálnej klímy už Nedočkáme, takže investíciu do multisplit len odkladáme. Mne sa ľúbi aj ten americký systém, vytiahneš tie okná hore (v EÚ teda moc rozšírené nie si) a vložíš tam kocku, krásne, čisté riešenie, čo má mini okruh takže chladu vzduch vo vnútri a dáva ho von. Jednoducho to demontuješ |
|
|
Obrázek 'xyz kdyzjevedro'
(mi0) RP (28.6.2026 12:04)
|
reagovat
|
@Mem: Asi jsi nepochopil, jak to celé funguje Klasická mobilní klimatizace jen s vývodem nasává horký vzduch z exteriéru do interiéru, čímž si vlastně vytápíš jiné prostory, přes které ten vzduch jde (protože to, co vyfoukneš ven, musíš někde nasát). Takže výkon samotné klimatizace je zredukován na nějakých 60% (musíš schladit ten vzduch, co jsi nasál). Dvouhadicová ten vzduch nasává jednou hadicí a vyfukuje druhou, takže vzduch v interiéru se jen ochlazuje, necirkuluje. |
|
|
Obrázek 'xyz kdyzjevedro'
(Mem) RP (28.6.2026 11:31)
|
reagovat
|
mi0: tak pokud se ta hadice hodí ven, tak to nebude rozdíl proti nasávání podtlakem. Něco jiného by bylo mít ji třeba ve sklepě. Já jsem ještě uvažoval split do okna (máme totiž jedno okno krásně vertikálně posuvné), ale na trhu je na rozdíl od USA mizerná nabídka, takže jsem to odbyl mobilní klimou, která aspoň chladí dokud jede... |
|
|
Obrázek 'xyz kdyzjevedro'
(Atlantis) RP (28.6.2026 9:40)
|
reagovat
|
|
na chatu dobrý, ale není nad normální (multi)split. Koukám se že u nás jede cca 2-3měsíce v roce (doma držím 23°C plus mínus 1), takže to není nic, co by se využilo "dva týdny v roce" |
|
|
Obrázek 'xyz kdyzjevedro'
(mi0) RP (28.6.2026 8:32)
|
reagovat
|
@Mem: V podstatě vedle hadice pro odvod tepla. Jen byla venku ukončena tak, ať nenasává přímo horký vzduch z to vývodu (napr. kolenem). Ale když jsem před pár lety potřeboval koupit mobilní klimatizaci, na našem trhu jsem našel již jen ty s jedním vývodem Příklad s "dual hose": [amazon.com] |
|
|
Obrázek 'xyz kdyzjevedro'
(alis) RP (28.6.2026 8:18)
|
reagovat
|
|
Ano, to je normální. Klimatizace vždycky musí mít systém pro odvod tepla. Pokud ho nemá, jde jen o lepší nebo horší ventilátor. |
|
|
Obrázek 'xyz kdyzjevedro'
(Mem) RP (28.6.2026 7:57)
|
reagovat
|
|
Ta hadice pro nasávání se typicky strkala kam? |
|
|
Obrázek 'xyz kdyzjevedro'
(mi0) RP (28.6.2026 7:39)
|
reagovat
|
|
..a ono sa kedysi predávali aj mobilné klimatizácie s dvoma hadicami - jedna pre nasávanie a jedna pre odvod. Tie boli super, chladilo to doslova len vzduch v miestnosti a nedochádzalo k nasávaniu horúceho vzduchu z exteriéru. |
|
|
Obrázek 'xyz kdyzjevedro'
(blmova kancelar pro uvadeni propagandy na pravou miru) (28.6.2026 2:31)
|
reagovat
|
|
Stava se to bezne. Nejsem dementni libtard, co posuzuje komentare dle osoby autora, ja hodnotim jen obsah. Klidne s tebou budu souhlasit kazdy den, kdyz dostanes rozum a budes psat rozumne veci. |
|
|
Obrázek 'xyz kdyzjevedro'
(Greywolf) R (28.6.2026 1:12)
|
reagovat
|
@blm (ak si to naozaj ty) neviem, či sa niekedy niečo takéto stalo - vyjadril si so mnou súhlas! Som úprimne dojatý |
|
|
Obrázek 'xyz kdyzjevedro'
(blm se ma pred tramvajemi na pozoru) (28.6.2026 0:55)
|
reagovat
|
|
Neznici se nic, no mozna ten komin bude v prvnich chvilich klast malinkej odpor nez se to profoukne a nastane tah, ale ten vystupni vzduch je fakt teplej a ten tah vznikne, takze problem nevidim. |
|
|
Obrázek 'xyz kdyzjevedro'
(Greywolf) R (28.6.2026 0:35)
|
reagovat
|
@dddkkk jasné čo tým zničíš? Odvetráš komín teplým vzduchom - presuší sa, nič neoxiduje, ešte možno aj sadze opadajú a bude treba menej čistiť. A ako by si zničil klímu? Do "výfuku" teplého vzduchu sa nič nedostane. Sadze to bude vyfukovať von. Inak, si kominár / krbár / montážnik klimatizácií? Ja ani jedno, používam zdravý rozum. Ak sa mýlim, pouč ma, rád sa dozviem niečo nové. |
|
|
Obrázek 'xyz kdyzjevedro'
(dddkkk) (28.6.2026 0:13)
|
reagovat
|
jak si rychle a spolehlive znicit klimu a komin |
|
|
Obrázek 'xyz kdyzjevedro'
(Greywolf) R (27.6.2026 23:14)
|
reagovat
|
|
@Jooky ja viem, že je to núdzovka. Lepšie než nič, v týchto trópoch. Na to, aby som to použil možno 10-15 dní v roku, do normálnej klímy investovať nebudem. Klíma s tepelným čerpadlom sa mi už vôbec nevyplatí - stará deravá nezateplená chalupa, už za brikety platím dosť, za kúrenie elektrikou by som sa nedoplatil. |
|
|
Obrázek 'xyz kdyzjevedro'
([Jooky]) (27.6.2026 23:07)
|
reagovat
|
|
@Greywolf stamotna jednotka ma vykon, ale problem je odvod tepla. Ked cez okno / komin vyfuknete z klimatizacie vzduch von, tak v miestnosti mate podtlak. To znamena, ze niekde sa vam z vonkajsej strany musi dostatvat vzduch dnu ... vzduch, ktory ma skoro 40 C ... presne pre toto su lepsie tie klasicke klimatizacie. U nich nedochadza k nasavaniu vonkajsieho vzduchu a vdaka tomu sa neplytva chladiaci vykon. |
|
|
Obrázek 'xyz kdyzjevedro'
(mommafat) RP (27.6.2026 23:06)
|
reagovat
|
neni nad poradnou multisplitku... |
|
|
Obrázek 'xyz kdyzjevedro'
(Greywolf) R (27.6.2026 22:59)
|
reagovat
|
|
Podobné riešenie som mal pred dvoma rokmi - cez krbové dvierka. Ak to človek dobre neutesní, vyfukuje mu to sadze do miestnosti. Teraz mám mobilnú klímu v spálni, vývod teplého vzduchu cez okno - dvojité drevené okná, jedno vonkajšie krídlo som vysadil a do medziokenného priestoru natlačil platňu polystyrénu s výrezom. Stará chalupa, tenká strecha, dnes vonku takmer 37°C, vnútri bolo 26. Tie mobilné hučáky nie sú veľmi výkonné. |
|